CHOVATELSKÁ STANICE IRSKÝCH SETRŮ
IRISH SETTER KENNEL

31.12.2020 - PF 2021

Jak už se stalo mým zvykem, ráda v závěru roku shrnuji aktivity naší chovatelské stanice za uplynulých 12 měsíců. A nejinak tomu bude letos. Rok 2020 byl pro naši chovatelskou stanici poměrně poklidný. Do jisté míry byl ovlivněn situací kolem koronaviru, ale do jisté míry také tím, že jsem se letos ve velké míře věnovala zejména mateřským povinnostem, neboť v lednu jsme přivítali do naší smečky nejúžasnější dvounohou posilu, mou dceru Inu. Výstav se letos uskutečnilo poskrovnu, přesto se i na těch několika stihli někteří naši odchovánci prezentovat. Vidět bylo zejména naši nejmladší generaci, vrh D, a zatím se všichni prezentovaní jeví velmi nadějně a někteří už mají krásně našlápnuto k chovnosti. Největším rodinným setkáním se stala klubová výstava ve Slavkově, kde se sešlo 7 našich odchovánků z vrhů A,B a D. A máme i několik nových, úředně potvrzených pracantů. Letos na poli lovecké kynologie zářil zejména Black Jack, ale zkoušky absolvovali také Belgian Praline nebo mladičká Delly Daisy Rain. Štěňátka jsme letos neměli, ale o další generaci setří populace se postarali bráškové Agar Akimbo a Almost Picasso, kteří se v letošním roce stali pyšnými tatínky. Během letních měsíců jsme u nás doma také s radostí přivítali naše další psí potomstvo a jejich páníčky, kteří nám je s hrdostí přivezli ukázat. A tak jsme se zase po nějaké době pomazlili s Dorotkou, Carismou, Camparim nebo Bonbónkem. A nesmím zapomenout ani na Arnouška. Našeho mladého puberťáka neminul lehký výcvik a s Romanem zvládli úspěšně složit zkoušky vloh. Arno se také 2x stihl ukázat na výstavě a získal moc pěkná hodnocení, která jsou pro nás motivací pracovat s tímto mladým psem dále. Uvidíme, co si pro nás přichystá příští rok. Přejeme všem majitelům našich odchovů a všem našim přátelům vše nejlepší do nového roku, hlavně hodně zdraví, štěstí a životního optimismu.

11.10.2020 - ARNO SLOŽIL ZKOUŠKY VLOH

V průběhu září mě zas popadl bláznivý nápad. Řekla jsem si, že zkusíme mamky a taťky mlaďocha Arnouška připravit na zkoušky vloh. Na procházkách jsem už delší dobu sledovala jeho krásné hledání a excelentní nosovou práci a říkala jsem si, že to chce jen dopilovat klidy, vystavení a mohlo by se při troše štěstí zadařit. Čekat na zkoušky až do jara se mi nechtělo. Takže jsem v první řadě zasedla k počítači, abych zjistila, jestli nějaké zkoušky ještě někde jsou. Byly, ale žádné poblíž. Praha, Kladno, Rakovník... a v Brně klubové. Když už máme jet zkusit štěstí takovou dálku, tak přihlásíme rovnou ty klubové v Těšanech, řekla jsem si. Roman můj nápad, vyslat ho s Arnouškem do Brna, docela ochotně přijal, a tak bylo rozhodnuto. Začali jsme po večerech jezdit do okolních revírů, kde se při troše štěstí dá narazit na zvěř. A výprava jsme byli vskutku legrační: Roman, pes, já, Inuška a kočárek. Zatímco Roman proháněl po poli Arnouše, Arnouš zajíce, já jsem zas s Inuškou v kočáru naháněla Romana a snažila se všechno koučovat z povzdálí. Už jen megafon mi chyběl :-) No, řeknu vám, připravovat psa na zkoušky s miminkem je docela zajímavá věc, už se těším, jak budu s Inou v létě natahovat vlečky :-D :-D A jak že naše snažení tedy dopadlo? Naprosto kouzelně a nad očekávání! Arno zaběhl v Těšanech nádherně. Sedl mu terén a měl štěstí na bažanty. Vyběhal téměř samé čtyřky s jedinou trojkou (z klidů před srstnatou, na kterou bohužel nenatrefil) a tento výkon stačil nejen na první cenu a chovnost, ale dokonce na vítězství. Třešničkou na dortu bylo udělení titulu CACT. Jak uzavřel Roman, je to první CACT, který se mu podařilo vyhrát, a na to se bude už pořád krásně vzpomínat.

3.10.2020 - MVP ČESKÉ BUDĚJOVICE

Druhou a zároveň zřejmě i poslední výstavou letošního roku, kam jsme se vypravili, byly domácí Budějovice. Nahlásila jsem pouze mlaďocha Arnouška, který potřebuje sbírat zkušenosti. Posuzoval Miroslav Václavík, před kterým jsem měla velký respekt. Přesto jsem byla moc zvědavá, jak se mu náš junior bude líbit. Líbil. A moc! Posudky se tentokrát nepsaly, ale ústně jsem si vyslechla krásné hodnocení a slova chvály na tohoto mladého psa, který má vše před sebou. Závěr: Aaron Arno Redweed - V1, CAJC a BOJ. Závěrečné soutěže se vzhledem ke koronavirové situaci nekonaly. Podzimní budějcká výstava byla co do účastníků poměrně komorní, ale i tak bylo hezké vidět se po dlouhé době s některými setřími přáteli.

13.9.2020 - MÁME DALŠÍHO "LUP" V RODINĚ

Krásné zprávy došly od majitelů fenečky Belgian Praline Daisy Rain alias Meggie. Se svým páníčkem úspěšně složila Podzimní zkoušky v I.ceně! A my se tudíž můžeme pyšnit dalším lovecky upotřebitelným psem (LUP) v rodině Daisy Rain. Je to třetí béčák, který získal loveckou upotřebitelnost, tedy vyšší zkoušku z výkonu. Meggie se dlooouho nechtělo plavat, a tak se zkoušky odkládaly, jelikož součástí PZ je i přinášení kachny z hluboké vody. Ale díky zkušenému hlavně citlivému přístupu majitele se to nakonec přeci jen zlomilo a nyní prý Meggie vodu naprosto miluje.
Touto cestou moc a moc blahopřejeme!

12.9.2020 - KACHNY MARTINICE

V září jsme si užili několik málo honů na kachny. Daisinka letos září prohárala a na kachny se tudíž nepodívala. O to víc ji zastalo její šikovné potomstvo - Betty a Maggi. Na zkušenou vyrazil pro jednou také benjamínek Arno. A mile nás překvapil, protože i bez většího výcviku aportu několik kachen sebevědomě přinesl. Teď už psiska vyhlížejí říjen a jejich oblíbené bažanty.

12.9.2020 - NVP BRNO

Letošní rok výstavám příliš nepřál. Jednou z mála výstav, které nebyly zrušené, ale pouze přeložené, byla NVP Ostrava, jež se nakonec ale konala v Brně. Na tuto výstavu byli přihlášeni dva spřátelení déčáci - Daiquiri a Damien. Zejména Kirušce se náramně dařilo, Damík do příště trošičku přibere a bude to taky na titul! Oběma majitelkám posílám velikou gratulaci, zejména Lucce, majitelce Damiena, která zvládá péči o novorozené miminko a ještě vypravit Damíka na výstavu. :-)

Daiquiri (mezitřída) - V1, CAC, Národní vítěz, BOS, započat šampion ČR!
Damien (mezitřída) - V2/2

10.9.2020 - SKVĚLÉ ZPRÁVY OD DÉČÁKŮ

Déčáci už o sobě pomalu ale jistě dávají vědět a zatím jsou to samé skvělé, a pro mne jako chovatele o to víc potěšující zprávy. Daiquiri "Kira" a Damien již podstoupili rentgen na dysplazii kyčelních kloubů, což je jedna z nezbytných podmínek do chovu. A oba s nejlepším možným výsledkem: DKK - A!!! Majitelkám Lucce a Petře posílám obrovskou gratulaci!

22.8.2020 - DELLY SLOŽILA ZKOUŠKY VLOH

Dellynka na jaře a v létě rozhodně nezahálela a s paničkou se svědomitě připravovaly na zkoušky vloh. Měla jsem tedy velikou radost, když od Verči došla zpráva, že složily s Dellynkou zkoušky vloh v I.ceně (201/4 bodů). Podle slov majitelky Verči holky s výcvikem rozhodně ještě nekončí a budou pokračovat dále. Držíme jim palce!

16.8.2020 - KLUBOVÁ VÝSTAVA SLAVKOV

První výstava, na kterou jsme se rozhodli od začátku mé mateřské vyrazit, byla klubovka ve Slavkově. Přihlásili jsme pro tentokrát jen benjamínka Arnouška. Říkala jsem si, že mít s sebou miminko a ještě nevycválaného puberťáka, bude i tak dost náročné. Ale Inuška i Arno byli na své první výstavě naprosto úžasní, ukáznění a vzorní, a tak jsem prožila ve Slavkově báječný den, který byl ještě navíc umocněn krásnými výsledky našich psů. Hvězdou dne se stal jednoznačně právě Arno, který suverénně zvítězil v početně a kvalitně obsazené třídě mladých a získal na své prví výstavě v životě titul CAJC a následně i BOJ. Třešničkou na dortu pak bylo vítězství v závěrečných soutěžích a Arno si odvezl ze Slavkova nádherný titul JUNIOR BEST IN SHOW!!! Mamka s taťkou rozhodně netušili, jakého mají na dvorku fešáka! :-)

Na výstavě se nám letos sešlo také početné zastoupení našich odchovánků. Zejména z naší nejmladší generace jsem měla velikánskou radost. Všichni si vedli báječně a i ti, pro které to byla výstavní premiéra, to zvládli na jedničku. tady jsou na naše výsledky:

Damien DR (mezitřída) - V2/3 res. CAC
Black Jack DR (tř. pracovní) - V2/4 res. CAC
Agar Akimbo DR (tř. pracovní) V3/4
Dorianne DR (mezitřída) - V4/7
Diana DR (mezitřída) - V/7
Daiquiri DR (mezitřída) - V/7
Delly DR (intermediate cl.) - VD/7
Aaron Arno Redweed (mladých) - V1/7 CAJC, BOJ, JBIS!

15.8.2020 - SRPEN VE ZNAMENÍ NÁVŠTĚV

V týdnu od 10. do 16. 8. se to u nás psiskama jen hemžilo. Hned v pondělí nás přijela navštívit Dorotka se svou lidskou smečkou, když se vraceli z dovolené v Českém Krumlově. Dorotku jsme na přelomu loňského a letošního roku tři týdny hlídali, a tak to u nás hned poznala a byla tu zase jako doma. Vyrostla z ní nádherná setří slečna a jsem moc ráda, že se s paničkou ve volných chvílích věnují loveckému výcviku a že ji v budoucnu určitě sem tam uvidíme na nějaké výstavě. Hlavní ale je, že má báječný domov a je svými páníčky nadmíru zbožňována. V sobotu nás pak pro změnu přijeli navštívit sourozenci z vrhu C, Carisma a Campari. Oba za účelem sezónní úpravy kožíšků. Céčáci už jsou poměrně rozumní dospěláci. Carinka i Carí mají oba báječné povahy a myslím, že se oba rádi zase viděli s naší smečkou. I já jsem je oba zase ráda viděla a mám radost, že i on dělají svým majitelům radost. U příležitosti návštěvy nesměly samozřejmě chybět památeční fotky.

1.8.2020 - ANDY OPĚT VÁLÍ

Ještě jsem ani nestihla zveřejnit předchozí příspěvek, jak Black Jack "Andy" s páníčkem Láďou úspěšně zvládli vodní práce, a už mám nový důvod dmout se chovatelskou pýchou. Kluci opět zamistrovali, tentokrát na Lesních zkouškách, které opět zvládli na jedničku (znalý čtenáři rozuměj, jen s jednou trojkou a jednou čtyřkou) a uspěli v první ceně s krásnými 232/4 body. A kdo to někdy zkusil, tak ví, že připravit setra na lesní zkoušky není jen tak! Kluci, znovu a znovu píšu: Jste borci a klobouk dolů!

18.7. 2020 - ANDY SLOŽIL VODNÍ PRÁCE

Black Jack Daisy Rain "Andy" s páníčkem Láďou nezaháleli ani v coronavirové sezóně a poctivá jarní příprava přinesla kýžené ovoce. Společně zvládli pod záštitou OMS Brno - venkov Speciální zkoušky z vodní práce s úžasným výsledkem: I.cena a 95 bodů. Kluci mne stále přesvědčují, že když se chce, tak všechno jde. Andy, jak to vypadá, svůj pracovní talent po mamince kousek po kousíčku objevuje a věřím, že pod Láďovým vedením nám ještě ukáže, co v něm je! Kluci, držím vám palce!

25.6. 2020 - DOR BY OSLAVIL 16.NAROZENINY

Už je to více než rok, kdy nás opustil náš milovaný Dor. Dnes by měl narozeniny a tak vzpomínáme na to veliké dobračisko, co vášnivě brázdilo lesy, louky a snad nejraději rákos. Nový miláček Arnoušek zastává jeho místo náležitě. Je to taktéž neuvěřitelně oddaný a laskavý dobrák, který miluje společnost, děti a zahradní práce. Občas si ho půjčíme k nám domů, aby pochytil špetku vychování, protože u mých rodičů je náležitě zbožňován až rozmazlován. Myslím, že nám osud nemohl do cesty postavil lepšího společníka.

15.6.2020 - DAISY SLAVÍ KULATINY

Zakladatelka naší chovatelské stanice Artemis Elimar Doubrava "Daisy", domácky nazývaná též královna matka, slaví nádherné desáté narozeniny. Naší nejúžasnější psí duši přejeme všechno nejlepší a hlavně hodně zdraví do dalších let. Myslím, že naše smečka ji udržuje stále mladou na duchu a stárnutí u ní opravdu není na pořadu dne. Na těch pár rezavých chloupků na mordičce aby si člověk vzal brýle. A Daisinka už se určitě ze všeho nejvíc těší na nadcházející loveckou sezónu, kde to všem našim mlaďochům zase pořádně natře.

24.5.2020 - CORINKA SBÍRÁ BODY V POSLUŠNOSTI

Sem tam slýchám od setřího služebnictva (majitelů), že mají problém s poslušností. Že je jejich rezavé lordstvo občas nahluchlé a nechtějí poslouchat. To ale určitě není případ Corony Daisy Rain a její paničky Dáji. Holky se spolu velmi úspěšně věnují poslušnosti a dosáhly v této oblasti na další krásný úspěch. Ke složeným zkouškám ZOP a ZZO nyní úspěšně přidaly také ZZO1. Moc gratulujeme!

13. 4. 2020 - PŘEDSTAVUJEME ARNOUŠKA

Dnes slaví první narozeniny nejmladší čtyřnohý přírůstek v naší psí rodině Daisy Rain - Arno. Oficiálním jménem Aaron Arno Redweed. A tak je na čase, abychom vám ho představili. Arnouška jsme po krátké úvaze přivezli jako nástupce poté, co nás opustil Doreček. Arnoušek bude mít tedy, stejně jako Dor, pelíšek u mých rodičů. Jeho životním posláním nebudou výstavy ani vrcholná lovecká kariéra. Arnoušek je prostě parťákem pro volné chvíle, kamarádem a milovaným členem rodiny. Jak se znám, stejně ho časem někam ukázat vyvezeme, ale naším hlavním cílem je vychovat z něj skvělého společníka pro mojí mamku, taťku, sestru a kocoura, který bezostyšně zahájil důraznou výchovu hned od první chvíle :-) Arnouškovi přejeme hlavně dlouhý a spokojený život. O zábavu už se mu naše smečka jistojistě postará.

02. 02. 2020 - DUOCACIB BRNO

Na jedné z nejobsazovanějších výstav roku jsme měli zastoupení pouze v neděli, kdy posuzoval rozhodčí Jozef Jursa ze Slovenska. Ve třídě mladých měla premiéru další déčanda - Dorianne "Dorka" a ve třídě otevřené se ukázal zase po delší době ostřílený výstavní matador Andy. Dorka se pod vedením zkušené handlerky Jitky parádně předvedla. Na vítězství to tentokrát nestačilo, ale tahle fenečka má skvěle našlápnuto a jsem na její budoucnost moc zvědavá.
BLACK JACK Daisy Rain "Andy" - V3/4
DORIANNE Daisy Rain "Dorka" - V2/3

20. 01. 2020 - VRH D SLAVÍ PRVNÍ NAROZENINY

Naši nejmladší odchovánci už oslavili první rok života. Přejeme vám k narozeninám jen to nejlepší Daiquiri, Daenerys, Dorianne, Delly, Dorothy,  Destiny, Diano Dante a Damiene! Děkuji všem páníčkům za vzornou péči, za stálý kontakt a za informace o našich mahagonových krasavcích. Jak je vidno, narozeniny si všichni náležitě užili, jako třeba Daenerys "Derrinka".

11. 01. 2020 - VÝSTAVNÍ SEZÓNA ZAHÁJENA

Jako již několik posledních let zahajuje novou výstavní sezónu národní výstava psů v Brně. Irské setry zde letos posuzoval rozhodčí František Šimek a my jsme měli nahlášené dva zástupce z naší nejmladší generace - pejska Damiena a fenečku Daiquiri "Kiru". Oba mi udělali velikou radost. Kira na své první výstavě ve třídě mladých doslova zaperlila. Damík musí ještě trošku dozrát, přibrat nějaké to kilo a příště určitě zaperlí také.
DAMIEN Daisy Rain - velmi dobrý 2/2
DAIQUIRI Daisy Rain - V1, CAJC, BOJ, junior BIG !!!

09. 01. 2020 - MÁME NOVÝ PŘÍRŮSTEK

Tentokrát však není čtyřnohý ani mahagonový. Dne 9.1.2020 jsme přivítali do rodiny toužebně očekávanou a vysněnou princeznu Inu, mojí dceru. Inuška je jedináček, s velice zajímavým rodokmenem a z neopakovatelného spojení. Už jedno je jisté, tuhle holčičku nikomu nedáme a rozhodně zůstává doma jako posila naší chovatelské stanice. Těšíme se, co nám budoucnost přinese. Přejeme ti, milá Inuško, do života uvnitř naší mahagonové smečky jen a jen to nejlepší.

04. 01. 2020 - DOLČÍ MÁ NAROZENINY

A my máme přání jediný... štěstí, zdraví, štěstí zdraví, hlavně to zdraví! Letí to jako voda a našemu "ministrovi" už je sedm. Mám pocit, že už se konečně trochu zklidnil a i na procházkách už za ním nezůstává jen žíznivá čára. I přes přibývající věk je to však stále nejbláznivější pes v naší rodině.
irish red setter

ROK 2019 ->

Fotografování psích výstav, tvorba webových stránek pro chovatele, návrhy grafik pro plánované vrhy - Eva Černohubová